poniedziałek, 16 listopada 2015

Personal Statement - czyli jak się dobrze sprzedać

Cześć kochani!

W dzisiejszym poście, tak jak obiecałam, poruszymy temat Personal Statement (PS), czyli listu motywacyjnego, który musicie włączyć do Waszej aplikacji na studia w Londynie. Zaraz wyjaśnię Wam, co to w ogóle takiego jest ten cały PS, jak się zabrać do jego pisania, no i jak go podrasować tak, żeby maksymalnie zwiększył Wasze szanse na dostanie się na wymarzoną uczelnię. Zaczynamy!


1. Personal Statement - co to jest?Personal Statement, czyli po polsku list motywacyjny, to nic innego, jak esej zbudowany z czterech tysięcy znaków (wliczając spacje, przecinki, kropki i tym podobne), który ma na celu sprawdzenie Waszego pisania, kreatywnego myślenia i logiki. Jedną z najtrudniejszych rzeczy w pisaniu PS to to, że piszemy o nas samych - a mówienie o sobie jest zazwyczaj dość wymagające i kłopotliwe.

Do tego, pisząc Personal Statement powinniśmy wiedzieć już, co chcemy studiować - głównym tematem Waszej pracy będzie udowodnienie (oprócz tego, że będziecie wartościowymi studentami), że nadajecie się na wybrany kierunek i potraficie połączyć umiejętności, które już posiadacie, z kierunkiem, który chcecie studiować. Dlatego ważne jest, żebyście wiedzieli już, na jakie uczelnie i kierunki będziecie aplikować - jeżeli wciąż się zastanawiacie, pomóc może Wam poprzedni post.

Jeszcze jedną rzeczą, o której musicie pamiętać, to to, że wysyłacie tylko jedno Personal Statement do wszystkich pięciu uczelni, na które aplikujecie. Dlatego osobom, które wybrały taki sam albo bardzo podobny kierunek na każdej uczelni będzie na pewno łatwiej. Jeżeli jednak chcecie aplikować na dwa (lub więcej) różne kierunki, zastanówcie się, co mają one ze sobą wspólnego i jak moglibyście ująć to w Waszym Personal Statement.2. Jak napisać PS - przygotowania

Teraz zabieramy się za najważniejszą część - Wasze PS! Według mnie najlepszym sposobem na napisanie dobrego Personal Statement jest zaplanowanie tego, co i jak chcecie napisać. Kiedy będziecie mieli już plan, zobaczycie, że pisanie stanie się o wiele łatwiejsze! A zatem:


- po pierwsze - zastanówcie się, co według Was jest najważniejsze w zawodzie, do którego Wasz kierunek przygotowuje - czy są to umiejętności takie jak liczenie, samodzielne myślenie, komunikacja, bycie kreatywnym, wiedza (historyczna, polityczna, społeczna itd.), czy może coś jeszcze innego?
Polecam wybrać sobie 2-3 aspekty i potem uzasadnić, zgodnie z własnymi doświadczeniami i umiejętnościami, dlaczego myślicie, że są ważne i dlaczego sądzicie, że jesteście w nich dobrzy.

Na przykład, jeżeli aplikujecie na turystykę możecie stwierdzić, że najważniejsze są (według Was): umiejętność pisania, zdolności organizacyjne i kontakty międzyludzkie. Teraz wystarczy, że udowodnicie, że posiadacie te właśnie umiejętności.


- po drugie - jak połączyć te najważniejsze umiejętności z Waszymi własnymi?

Może zdawaliście podobny przedmiot rozszerzony na maturze.
A może pracowaliście już trochę i nauczyliście się tego, co trzeba.
Albo czytacie dużo książek i oglądacie miliony filmów na dany temat i jesteście nim zafascynowani.

Wszystkie odpowiedzi są dobre, bylebyście potrafili wytłumaczyć, dlaczego chcecie studiować akurat WŁAŚNIE TEN kierunek!


- po trzecie - zaplanujcie sobie, w jakiej kolejności będziecie pisać o której umiejętności, i podzielcie swoje Personal Statement na osobne paragrafy. Jeżeli będziecie mieli jasny plan i sposób działania, zobaczycie, że pisanie pójdzie Wam o wiele lepiej. O wstęp i zakończenie martwcie się na końcu - uniknijcie lampienia się na pustą kartkę godzinami i po prostu zacznijcie pisać o tym, o czym wiecie! Reszta sama przyjdzie Wam na myśl w miarę pisania :)Pewnie brzmi to wszystko trochę zawile, dlatego spróbuję wytłumaczyć o co mi chodzi na własnym przykładzie.
W liceum byłam w klasie o profilu biologiczno-chemicznym, i na maturze zdawałam rozszerzoną biologię i angielski, podstawową matematykę i język polski. Ze względu na to, że aplikowałam na studia o profilu humanistycznym, cała moja kariera licealna, wydawać by się mogło, była niezbyt przydatna, ale - nic straconego!
W moim PS podkreśliłam to, że przedmioty, których uczyłam się w liceum, pozwoliły mi udoskonalić logiczne myślenie, pracowitość i wszechstronność, co jest niezbędne dla humanistów.
Napisałam również o tym, z czego byłam dumna - o mojej emigracji zaraz po maturze i samodzielnym życiu, i uzasadniłam, że dzięki temu jestem odpowiedzialna, lubię nowe wyzwania i łatwo się nie poddaję.
W ostatniej części mojego PS napisałam o moich planach na przyszłość i czego oczekuję od studiów - możliwości wyjazdu na wymianę i dalszego poznawania świata, w trakcie i po zdobyciu dyplomu.
Ogólnie zalecany podział Waszego Personal Statement to 70% treści dotyczącej kursu i umiejętności nabytych w szkole, a 30% tego, co robicie/liście poza szkołą. Jednak pamiętajcie - nie ma na to żelaznej zasady, każdy jest inny i najważniejsze jest, żebyście wyróżniali się na tyle, by czytający Was zapamiętał!3. Porady stylistyczne

Wiadomo, samo napisanie PS to nie wszystko. Znacie powiedzenie: "diabeł tkwi w szczegółach"? Tak też jest z naszym Personal Statement. Jest kilka rzeczy, na które podczas edytowania ostatecznej wersji naszego PS trzeba zwrócić uwagę:


- pierwsze zdanie - zdania, takie jak "I have always wanted to study...", "I have been studying hard at high school...", czy "I have always been a great student and..." nie zadziałają na Waszą korzyść. Pomyślcie o tym - każdego roku setki tysięcy innych uczniów również pisze Personal Statements, i wszyscy mogą powiedzieć to samo! Dlatego postarajcie się, aby Wasze otwierające zdanie i wstęp były oryginalne - co wyróżnia Was od innych? Listę dziesięciu najbardziej oklepanych pierwszych zdań znajdziecie w tym artykule - radzę unikać! ;)


- bardzo, zawsze, dużo - niepoliczalność nie jest dobrą rzeczą w Waszym Personal Statement. Jeżeli często używacie słów "very much", "really", "always", to bardzo osłabia całą jakość Waszego eseju - jeżeli ktoś używa takich słów, mamy wrażenie, że nie jest w czymś zbyt dobry i dlatego stara się podkreślić to, o czym napisał. Jeżeli tak jest w Waszym przypadku, zastanówcie się, czy wybraliście dobre przykłady i argumenty.


- gramatyka, literówki i styl - kiedy skończycie już pisać, zróbcie sobie przerwę na dzień, i potem wróćcie do Waszego Personal Statement - sprawdźcie, czy wszystko brzmi, tak jak powinno i przede wszystkim, czy nie macie żadnych błędów gramatycznych lub literówek. Jeżeli nie jesteście pewni, poproście Waszych znajomych/rodziców/nauczycieli, żeby Wam pomogli. Często inni ludzie potrafią wychwycić błędy o wiele szybciej!
Więc tak to wszystko mniej więcej wygląda. Najważniejszą rzeczą jest pamiętać - nie ma tylko jednego poprawnego Personal Statement - im bardziej potraficie pokazać, że jesteście oryginalni i indywidualni, tym lepiej dla Was! I dajcie sobie czas - nie oczekujcie, że wszystko napiszecie w jeden dzień. Piszcie po trochę, a będzie Wam o wiele łatwiej nie wpaść w panikę ;)
Wiem, że dacie sobie świetnie radę i trzymam za Was kciuki!

Marta x

2 komentarze:

  1. Zapraszam na darmowe, mega energetyczne szkolenie Professional Internet Marketer w Londynie, już 9 kwietnia! Zapisz się tutaj i zarezerwuj swoje miejsce!
    servaq.pl?domain=szkolenia.efektywnymarketing.pl/pim4&id=4433

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy artykuł muszę przyznać, zawsze się może w życiu przydać.

    OdpowiedzUsuń